GY.I.K.

GYAKRAN ISMÉTLŐDŐ KÉRDÉSEK

1. Hány éves kortól járhatok az edzésekre?

Felnőtt csoportunkba 18 éves kortól várjuk az érdeklődőket, felső korhatár nincs.

2. Eddig még nem / már nagyon régen sportoltam, de most elkezdeném az Eskrimát. Van így értelme?

Természetesen! Az Eskrima gyakorlása nem igényel nagy testi erőt, vagy különleges fizikai képességeket, így bárki elkezdheti a gyakorlását, kortól, nemtől és testalkattól függetlenül. Az edzéseinken odafigyelünk arra, hogy a szükséges képességeid megfelelően fejlődjenek. Eskrimadoraink között van 170 kg-os férfi ugyanúgy, mint 40 kg-os lány - ha ők képesek megtanulni az Eskrimát, neked miért ne sikerülne?

3. Aggódom a sérülések miatt - szokott ilyen lenni az edzéseken?

Az Eskrima edzéseken az első, amit megtanulunk, hogy hogyan tudunk biztonságosan gyakorolni. A technikák gyakorlását mindig a fokozatosság elve szerint végezzük. Hidd el, mi magunk sem szeretünk megsérülni, ezért mindent megteszünk, hogy a sérülések a lehető legkisebb eséllyel forduljanak elő.

4. Mennyi ideig kell gyakorolnom, hogy meg tudjam védeni magam?

Ez egy nagyon nehéz kérdés, hiszen nincs két egyforma veszélyhelyzet az utcán, ezért mi már az első edzésen is arra törekszünk, hogy használható, életszerű tudást kapj tőlünk. Úgy gondoljuk, hogy kb. 6-12 hónap alatt már lehet egy megfelelő alapod az önvédelmi ismeretek terén, de természetesen minél többet gyakorolsz velünk, annál nagyobb tudásra tehetsz szert.

5. Soha nem hordok magamnál kést/botot. Mi értelme van így ezekkel gyakorolni?

Bármilyen meglepő is, de mi sem bíztatunk arra, hogy botot, vagy épp kést hordj magaddal! Azt viszont valljuk, hogy csak akkor lehet hatékonyan védekezni egy (vagy több) fegyveres támadó ellen, ha ismerjük a fegyverének a működését. Tehát ha megtanulsz bánni egy fegyvertípussal (pl. bot, kés), akkor nagyobb eséllyel tudod megvédeni magad egy olyan támadó ellen is, aki ilyen vagy ehhez hasonló fegyvert használ.

6. Ezek szerint az Eskrima edzéseken csak bottal és késsel gyakoroltok?

Az eskrimásokról sokak fejében az a kép él, hogy csak botokkal harcolnak. Az olvasottabbak azt is tudják, hogy az eskrimadorok kiválóan értenek a késharchoz. Az igazság azonban az, hogy ez csak egy része a tudásunknak - ugyanúgy tanulunk önvédelmi technikákat pusztakézzel is, sőt bármilyen kezünk ügyébe eső tárggyal is (pl. golyóstoll, táska, esernyő, stb.)

7. Én már hosszú ideje gyakorolok más harcművészetet/küzdősportot. Jelent ez bármilyen előnyt számomra?

Mindenkivel ugyanúgy kezdjük az Eskrima edzéseket - teljesen az alapoktól, még akkor is, ha más harcművészetben/küzdősportban már igazán magas szinten jár. Természetesen ha ügyes vagy, az előképzettségednek köszönhetően előfordulhat, hogy gyorsabban megy a tanulás - hidd el, nem fogunk majd vissza a fejlődésben! Ugyanakkor hisszük, hogy csak akkor tudjuk megfelelően megtanítani számodra az Eskrimát, ha teljesen az alapoktól kezdjük. Gondolj csak bele: lehet, hogy évek óta kiválóan tudsz pl. személygépkocsit vezetni, de egy kamion vezetéséhez másféle tudásra is szükséged lesz.

8. Olvastam, hogy az Eskrima önvédelmi rendszer, harcművészet és küzdősport is egyszerre. Ezek nem ugyanazt jelentik?

Röviden: nem. Vannak ugyan átfedések, de lényeges különbségek is vannak ezek között. Nagyon leegyszerűsítve a főbb különbségek:

  • Küzdősportnak azt nevezzük, ahol egy előre megbeszélt szabályrendszer szerint mérik össze a tudásukat azonos súlycsoportban lévő, hasonló felkészültségű versenyzők, a küzdősportolók pedig alapvetően ilyen, szabályok szerint lebonyolított mérkőzésekre készülnek. Ezek a versenyek nagyon hasznosak olyan szempontból, hogy a küzdősportolók civilizált körülmények között, "élesben" is kipróbálhatják az addig megszerzett tudásukat.
    Lényeges azonban, hogy a versenyeken létezik pontozás, sportszerűség, bírók, akik megállíthatják a küzdelmet, valamint komolyabb sérülés esetére elérhető közelségben orvosi csapat található, akik azonnali, szakszerű ellátást tudnak biztosítani.
  • A manapság népszerű harcművészetek jelentős része egykor ténylegesen harcokban, csatákban volt használatos, de mára ezek közül nagyon sok "megszelídült" és inkább már csak hagyományőrzésről, egészségmegőrzésről szól. Ezek mind nagyon fontos értékek szerintünk is, azonban sok ismert harcművészeti rendszer gyakorlói egyáltalán nem vesznek részt versenyeken - így előfordulhat, hogy a tudásukat az edzésen, valamint jól ismert edzőtársaikon kívül mással soha nem próbálják ki, mielőtt valós utcai szituációban használniuk kellene.
  • Önvédelmi rendszereknek azokat tartjuk, amelyek valós utcai szituációkra készítenek fel - ahol nincsenek szabályok, nincs bíró, nem pontozás alapján dől el, hogy mi lesz a támadás kimenetele, sőt a támadók lehetnek felfegyerkezve és/vagy túlerőben is, ha pedig közben megsérülnénk, a segítségre általában még várni is kell. Az önvédelmi rendszerek célja, hogy a gyakorlója meg tudja védeni magát és/vagy szeretteit ezekben a helyzetekben, valamint megfelelő technikai, taktikai, pszichológiai tudást nyújtsanak ezek kezelésére.

Mi az Eskrimára elsősorban önvédelmi rendszerként tekintünk, melynek harcművészeti elemei is vannak, ugyanakkor a fegyveres technikáinkat versenykörülmények között is kipróbáljuk - tehát küzdősport része is van. Ezért is állja meg a helyét az az állítás, hogy az Eskrima az egyik legátfogóbb, leghatékonyabb önvédelmi rendszer a világon.

Tévedés ne essék: a küzdősportok, harcművészetek és önvédelmi rendszerek gyakorlói egyaránt veszélyes ellenfeleknek számíthatnak egy képzetlen támadónak, de jó ha tudjuk, hogy amit gyakorlunk, az milyen körülményekre készít fel minket elsősorban.

9. Engem csak az Eskrima egy bizonyos része (pl. késharc) érdekel, a többi nem. Van lehetőségem csak ezt a részt gyakorolni?

Az őszinte válaszunk az, hogy NEM. Az Eskirma tananyagában minden rész egymásra épül, vagy egymást egészíti ki, így nem ragadhatunk ki egyetlen részt az egészből a többi nélkül. Magánórákon, speciális edzéseken azonban lehetőséged van kiemeltebben foglalkozni egy-egy résszel, de itt sem tudunk kizárólag egyetlen részt oktatni.

10. Hogyan tudok jelentkezni az edzésekre?

Személyesen tudsz jelentkezni, az edzések helyszínén és időpontjában. Az "Edzések" menüpontban megtalálhatod az aktuális edzésidőpontokat.

11. Milyen ruha, felszerelés kell az Eskrimához?

Kezdetben bármilyen kényelmes ruha megteszi, például póló és melegítőnadrág, valamint egy tiszta, terembe való cipő. Az első övvizsgádra jó, ha már van 2db botod, a második övvizsgára pedig kötelező a teljes uniformis (eskrimás póló és nadrág, valamint öv).

12. Lennének még kérdéseim az Eskrimával / az edzésekkel kapcsolatban. Hol érdeklődhetek?

Gyere el egy edzésünkre és tedd fel a kérdéseidet személyesen, szívesen válaszolunk. Amennyiben már az edzés előtt szeretnéd feltenni a kérdéseidet, írj nekünk az eskrimaharcmuveszetise@gmail.com címre, vagy hívd fel az iskolánk instruktorát (Szabó Balázs) a +36 70 977 6801-as telefonszámon!